Events

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Mezinárodní den archeologie a Středověk pod hradem Rokštejn (Archeology Day Middle Ages Under Rokštejn Castle)

October 5, 2019 @ 10:00 am - 7:00 pm CEST

Panská Lhota 31
Panská Lhota 31
Brtnice, 58832 Czech Republic


Pojďte s námi i letos oslavit DEN ARCHEOLOGIE. Výzkumný tým archeologů z Masarykovy univerzity Vás srdečně zve na archeologickou základnu v Panské Lhotě, kde na Vás bude opět čekat bohatý program v podobě ukázek z experimentální archeologie. Dozvíte se zde něco více o práci archeologa, či systematickém univerzitním výzkumu na nedalekém hradě Rokštejn, na kterém též bude i letos probíhat program.


Come celebrate ARCHEOLOGY DAY with us this year. The research team of archaeologists from Masaryk University cordially invites you to the archaeological base in Panská Lhota, where you will again have a rich program in the form of excerpts from experimental archeology. Learn more about the work of an archaeologist or systematic university research at the nearby Rokštejn Castle, where the program will take place this year as well.

When placing events on your calendar using these buttons, please check that time zone displays correctly.

Details

Date:
October 5, 2019
Time:
10:00 am - 7:00 pm CEST
Event Category:

Contact

Petr Žaža
Phone
+420736158876
Email
petrzaza@mail.muni.cz

Venue

Panská Lhota 31
Panská Lhota 31
Brtnice, 58832 Czech Republic
+ Google Map
Subscribe to the AIA e-Update

support Us

The AIA is North America's largest and oldest nonprofit organization dedicated to archaeology. The Institute advances awareness, education, fieldwork, preservation, publication, and research of archaeological sites and cultural heritage throughout the world. Your contribution makes a difference.